A fővárosi közgyűlésben etikai kódex megalkotását kezdeményezték kormánypárti képviselők, miután Kollár Kinga brüsszeli megnyilvánulása és Barabás Richárd utcai performansza szerintük rávilágított arra, hogy szükség van egy következményekkel járó szabályrendszerre a képviselők viselkedésére vonatkozóan. A kezdeményezés kapcsán a Magyar Nemzetek adott interjút Gulyás Gergely Kristóf, a Fővárosi Közgyűlés tagja.
A legnagyobb probléma, hogy nagyon negatívan változott a politikai kultúra az elmúlt fél, egy évben. Ez nem kicsit köszönhető a Tisza Párt színre lépésének, és az apropója az egész etikai kódexnek az egyértelműen Kollár Kingának a brüsszeli megnyilvánulása
– mondta el a lapnak Gulyás Gergely Kristóf.
A politikus hangsúlyozta: egy fővárosi képviselőtől teljes mértékben elfogadhatatlan, ha a budapestiek érdeke ellen dolgozik. Úgy fogalmazott: a képviselő asszony konkrétan annak örvendezett, és azért tesz nap mint nap, hogy Budapest ne fejlődjön. Véleménye szerint ha már lenne érvényben etikai kódex, ez a viselkedés mindenféleképpen etikai bírságot, vagy etikai eljárást érdemelne.
A kormánypárti képviselő emellett Barabás Richárd tegnapi, egyházellenesnek tartott plakátkampányát is példaként említette.
Budapesten ma egy fővárosi képviselőtől azt látjuk, hogy a vallási közösségek ellen uszít, ez pedig szintén olyan magatartás, aminek következménye kell legyen. Mi pedig egyértelműen azt gondoljuk, hogy nem szeretnénk következmények nélküli fővárosban élni
– jelentette ki Gulyás Gergely Kristóf.
A politikus elmondta, dolgoznak jelenleg az etikai kódex pontos szövegén, amelyet legkésőbb kedd 16 óráig fognak benyújtani a közgyűlés elé. Tájékoztatása szerint a tervezett szabályozás fizetésmegvonásról, vagy nyilvános bocsánatkérés elrendeléséről is rendelkezhet majd. „Mindenféleképpen szeretnénk arányos, ugyanakkor szigorú szankciórendszert felállítani” – tette hozzá.
A Magyar Nemzet kérdésére, hogy vajon a balliberális közgyűlési többség támogatni fogja-e a javaslatot, Gulyás Gergely Kristóf úgy válaszolt: az etikai kódexről szóló szavazás arról fog szólni, hogy kiderüljön ki az, aki vállalja, hogy az esküjének egyébként megfelelően a budapestiek érdekében végzi mindennapi munkáját.
Mindenki, aki nemet mond erre az etikai kódexre, az igazából az esküjének mond nemet.”
Nyitókép: Fővárosi Közgyűlés / Fotó: Hatlacki Balázs
***